Teckenspråk

Starka bevis för Jesu uppståndelse

Gary Habermas så kallade ”minimal facts approach” (minimala fakta metoden) om Jesu uppståndelse fokuserar på ett fåtal historiska fakta som är starkt belagda och accepterade av de flesta forskare – även skeptiska.

Ur boken ”Finns Gud? Bevisen för Jesus existens av Mikael Sundberg. Översättning till teckenspråk av Calina.


Här är en sammanfattning av kärnpunkterna i den historiskt grundade bevisföringen för Jesu uppståndelse:

  1. Jesus dog genom korsfästelse
    Nästan alla forskare är överens om att Jesus avrättades genom korsfästelse
    under Pontius Pilatus.
  2. Jesu lärjungar trodde att han hade uppstått och visat sig för dem
    Lärjungarna var övertygade om att Jesus hade visat sig levande efter sin
    död – så starkt att de var villiga att lida och dö för sin tro.
  3. Paulus, en förföljare av kyrkan, omvände sig
    Paulus, som en gång var en hård motståndare till kristendomen, blev
    dess mest hängivna missionär efter att ha upplevt vad han sade var en
    uppståndelseupplevelse av Jesus.
  4. Jakob, Jesu skeptiske bror, omvände sig
    Jakob följde inte Jesus under hans livstid, men blev senare en ledare i
    den tidiga kyrkan efter att själv ha bevittnat det han ansåg vara den
    uppståndne Kristus.
  5. Den tomma graven
    Även om inte alla forskare är helt eniga, stöder majoriteten trovärdigheten
    i berättelsen om den tomma graven.

Dessutom var kvinnor de första vittnena till den tomma graven. I en tid då kvinnors vittnesmål ofta inte ansågs tillförlitliga, berättar evangelierna att kvinnor var de första som fann graven tom. Om berättelsen vore påhittad är det osannolikt att de tidiga kristna skulle ha hittat på en sådan ”besvärande detalj”, vilket stärker dess trovärdighet.

Sammanfattningsvis

Dessa fakta erkänns av de flesta forskare, oavsett livsåskådning. Naturliga förklaringar – som hallucinationer, konspirationer eller teorin om att Jesus bara svimmade – räcker inte för att förklara alla fakta tillsammans.

Uppståndelsen framstår som den bästa förklaringen på allt tillgängligt bevismaterial. Jesu uppståndelse bygger inte på blind tro. Även skeptiska forskare är överens om flera historiska fakta, och när man sätter ihop dem framstår uppståndelsen som den mest logiska förklaringen.

Metoden med minimala fakta utgår inte från att Bibeln är inspirerad, utan endast från historiskt bekräftade data. Utifrån detta argumenterar Habermas för att den bästa historiska förklaringen är att Jesus verkligen uppstod från de döda.

Personlig reflektion

Om Jesu uppståndelse vore falsk skulle hela den kristna tron falla. Så avgörande är den. Men bevisen är överväldigande, och för mig är trovärdigheten obestridlig. Jag är djupt tacksam för att Jesus är verklig –
att han verkligen levde, dog och uppstod för oss.

Han dog inte bara en heroisk död – han bar hela världens synder av ren och ofattbar kärlek. Tänk på det: universums Skapare valde att lida för dig och mig. Det är inte bara historia – det är den största kärlekshandling världen någonsin har sett.

”Men Gud demonstrerar sin egen kärlek för oss genom att den Smorde
dog för oss medan vi ännu var syndare.” (Romarbrevet 5:8, SKB)

”Ingen har större kärlek än denna: att man lägger ner sitt liv för sina
vänner.” (Johannes 15:13, SKB)

Mikael Sundberg

Mikael är fotograf och född döv. Han brinner för att vara kreativ och fånga naturen i bild.
Back to top button